Ko krīzes laikā darbinieki sagaida no līdera? | EXPgroup
16307
post-template-default,single,single-post,postid-16307,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-10.1.1,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive
 

Ko krīzes laikā darbinieki sagaida no līdera?

ko krīzes laikā darbinieki sagaida no līdera

Ko krīzes laikā darbinieki sagaida no līdera?

Vadītājs var nebūt līderis, un līderis var nebūt vadītājs. Noteiktas īpašības un darbības raksturo šāda tipa cilvēku, bet vienkāršiem vārdiem līderi var raksturot kā cilvēku, kurš uzdod un kontrolē darba uzdevumu izpildi, bet visvairāk iedvesmo, atbalsta un rāda piemēru darbiniekiem, kā rīkoties. Krīzes laikā, kad psiholoģiskā spriedze ir augstā līmeni, līdera loma  un nozīmīgums komandas vidū ir vēl izteiktāki.

Ko krīzes laikā darbinieki sagaida no līdera, un kā līderim būtu jārīkojas neparedzamos apstākļos, esam apkopojuši šajā rakstā.

  1. Komunikācija

Kad valsts mērogā izmaiņas notiek katru dienu, tad arī uzņēmuma līmenī ir būtiski līderim nodrošināt tikpat regulāru informācijas apmaiņu starp uzņēmuma vadību un darbiniekiem. Liela daļa darbinieku strādā attālināti, un tāpēc nav iespējams noiet gar kolēģa kabinetu un aprunāties, ieraudzīt, ka darbinieks ir pārņemts ar sarežģītu uzdevumu, un situācijas izrunāšana vien mazina spriedzi un palīdz atgūt fokusu. Ja darbs notiek attālināti, līderis apzināsies, cik svarīgi ir aprunāties ar darbiniekiem, un arī attālināti nodrošinās konferences zvanu, kur katru dienu vai reizi nedēļā informēs par aktualitātēm un apmainīsies ar domām kolēģu vidū.

Kā lielisku piemēru ar līdzīgām darbībām var pieminēt uzņēmuma Tet valdes locekļu virtuālās uzrunas darbiniekiem, kas radīja kopības un komandas sajūtu, kā arī pozitīvi ietekmēja emocionālo gaisotni.

  1. Drosmīgums

Radikāli apstākļi pieprasa radikālas darbības. Līderim ir jāspēj veikt tiešām transformējošus lēmumus, un arī jāspēj to izdarīt ļoti īsā laika periodā, jo reakcijas laiks potenciāli var ietekmēt to, vai uzņēmums turpinās darbību.

Vēl nesen attālināts darbs bija abstrakts termins, kas normatīvajos aktos neeksistēja, un darba devēji pašrocīgi noteica kārtību un apstākļus, kādos tas piemērojams. Šobrīd jau vairāk kā puse Latvijas iedzīvotāju strādā attālināti, un tā ir ļoti apsveicama ziņa, cik ātri uzņēmumi spēja reaģēt, uzņemties iniciatīvu un realizēt nepieciešamās izmaiņas.

Līderiem jābūt drosmīgiem  ne tikai darba vietas organizēšanas jautājumos, bet arī uzņēmējdarbības virzībā. Protams, ir uzņēmumi, kas turpina piedāvāt tos pašus pakalpojumus un produktus, un pietam darba apjoms ir palielinājies. Tas vairāk novērojams uzņēmumos, kas piedāvā digitālus rīkus un risinājumus, kā, piemēram, Mailigen by Pipedrive, kas piedāvā Latvijā radītu e-pasta mārketinga rīku. Citiem uzņēmumiem situācija ir atšķirīga. Ir iespēja pārtraukt darbību, kā daļa viesmīlības uzņēmumu arī darīja. Tajā pašā laikā ir iespēja jaunām idejām, ka restorāns veic piegādes un piegādā produktus, ražotāji ražo aizsargmaskas un dezinfekcijas līdzekļus, lai gan nekad iepriekš to nebija apsvēruši.

  1. Rūpes, atbalsts darbiniekiem

Šajā laikā tiek piedāvāti dažādi vebināri par to, kā atbrīvot darbiniekus, samazināt darbinieku skaitu, kā samazināt darbiniekiem algas un atteikties no darbinieku labumiem jeb pārskatīt personālvadības izmaksas. Kā tas liek darbiniekiem justies? Lai gan darbinieki ir viena no lielākajām izmaksām, tomēr tā ir arī viena no lielākajām uzņēmuma vērtībām. Pēc Google veiktā pētījuma datiem psiholoģiskā drošība ir 1.vietā darbinieku motivācijas kritēriju sarakstā.

Labs līderis zinās, ka šis ir īstais brīdis izrādīt rūpes par darbiniekiem. Katrā uzņēmumā pieeja var būt atšķirīga, bet ļoti svarīgi ir aprunāties ar darbiniekiem un ļaut viņiem izteikt lietas, kas satrauc, lai atvieglotu darbinieka ikdienu. Šis ir īstais laiks radīt jaunas aktivitātes, spēles, ieviest uzņēmumā jautrību, kas pozitīvi paceltu katra darbinieka noskaņojumu. Ja uzņēmums spēj nodrošināt psihologa, kouča konsultācijas, tā ir ļoti laba ideja, kas šobrīd sniegtu augstu vērtību darbinieku labsajūtā.

Esam pieminējuši tikai dažas rīcības, kas šobrīd līderim būtu jāveic, bet realitātē šis saraksts varētu būt daudzas reizes garāks, kur katrs uzņēmums realizēs savai situācijai nepieciešamo, bet šis tiešām ir labs pamats, ko darbinieki novērtēs, un tas palīdzēs viņiem veiksmīgi turpināt darba izpildi arī citādākos apstākļos.

SIA EXPgroup jau 10 gadus piedāvā uzņēmumiem pilna spektra personālvadības pakalpojumus, un varam palīdzēt uzņēmumiem šobrīd veiksmīgi realizēt nepieciešamās izmaiņas, lai turpinātu uzņēmējdarbību – pārskatot ar darbiniekiem saistības izmaksas, veicot strukturālas un darba izpildes izmaiņas, nosakot nozzīmīgākās kompetences un “atslēgas” darbiniekus, kas ietekmēs uzņēmuma virzību, kā arī sniedzot konsultācijas vadībai.

Piesakies uz konsultāciju! Vairāk sadaļā Kontakti.