HR tendences 2020.gadam | EXPgroup
16240
post-template-default,single,single-post,postid-16240,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-10.1.1,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive
 

HR tendences 2020.gadam

hr tendences expgroup

HR tendences 2020.gadam

Nākošais gads ir zīmīgs ar to, ka ne tikai sākas jauns gads, bet arī jauna desmitgade, kas rada iekšēju sajūtu par lielām pārmaiņām. Jāatzīst, ka tomēr radikālas pārmaiņas, vismaz personālvadības sfērā nav gaidāmas. Lai gan katrā nozares apskatā tendences ir krietni atšķirīgas, tomēr ir skaidrs, ka nekas tāds, ko jau neesam dzirdējuši, īsti mūsu redzeslokā nav parādījies. Kas tad īsti ir gaidāms nākošgad, esam apkopojuši informāciju no zināmākajiem nozares avotiem, kā arī vietējiem medijiem par nākošā gada HR tendencēm.

 

Lēni, bet droši – automatizācija

Tendences var iedalīt divos blokos – īstermiņa un ilgtermiņa. Digitālo rīku izmantošanas cilvēkresursu pārvaldībai noteikti ir viena no nozares ilgtermiņa tendencēm. Tā ir ļoti nozīmīgu procesu pilnīga transformācija, kas prasa lielu uzņēmuma resursu ieguldījumu, lai to realizētu, sākot no konceptu un politiku ieviešanai līdz programmatūras pielāgošanas darbiem, lai tā  atbilstu uzņēmuma vajadzībām. Šie darbi var kopumā norisināties vairākus gadus. Jāņem vērā, ka šobrīd digitālo risinājumu piedāvājums ar katru dienu kļūst ar vien piesātinātāks, kur iespējams katrai funkcijai izvēlēties savu rīku vai izmantot platformu, kur apvienotas vairākas, piemēram, tā vietā, lai izmantotu ERP sistēmu, kam ir plašāka pielietojamība, vai izmantot tikai darba laika uzskaites rīku.

 

Gudra pieeja jeb HR analītika vēl joprojām ir aktuāla tendence

Arī datu analīze jau vairākus gadus ir viena no svarīgākajām tendencēm. Jāatzīst, ka personāla vadībā ikdienā ir pieejami ļoti daudz datu, it sevišķi, ja tiek izmantots kāds digitāls rīks. Pat salīdzinoši vecās ERP sistēmas iespējams atlasīt ļoti daudz kritērijus, lai noskaidrotu, cik darbinieki konkrētajā gadā pieņemti darbā, cik šogad atlaisti, cik nostrādājuši mazāk par pārbaudes laiku un citi dati. Latvijā šo datu analītika noteikti, salīdzinot ar citām valstīm, ir nosacīti jauna tendence, jo biznesa partnera loma personāla vadībā ir tikai lielākajos uzņēmumus, un tāpat iespējams kādos gadījumos tas ir vien nosaukums. Uzsverot pozitīvo, arvien vairāk personāla speciālistu sāk apzināt, kādi dati tiem pieejami un kādu informāciju tie var sniegt.

Vēlamies  izcelt uzņēmumu Squalio, kas šobrīd aktīvi virza personāla vadibas digitalizāciju, kā arī vieno ekspertus un organizē seminārus, lai paaugstinātu kopējo kompetenci ar Liesmu Rijnieci kā šīs kustības vēstnesi priekšgalā.

Būtiski pieminēt Squalio ir tāpēc, ka pēdējo mēnešu laikā šis uzņēmums ir organizējis POWERHR pasākumus, kur profesionāļi var apgūt datu analītiku personāla vadībai. Šo mācību ietvaros dalībnieki apgūst arī BI (Business Intelligence) rīka izmantošanu. Šo rīku integrācija un datu vizualizācija potenciāli varētu būt datu analītikas tendences pēctecis, jo svarīgi datus attēlot arī kompaktā un viegli uztveramā, izmantojamā veidā.

 

Spēlošana

Foto – https://www.facebook.com/Izglitojoso.spelu.metozu.asociacija

Iespējams kāds jau gadiem izmanto šo pieeju, iespējams kāds pirmo reizi dzird par spēlošanas metodēm, bet tieši tagad par spēļošanu aktīvāk sāk runāt vietējā tirgū. To, ka šīs pieejas izmantošanu ir nopietna vēlme paplašināt, apstiprina fakts, ka 2018.gada nogalē LR Uzņēmumu reģistrā ir reģistrēta asociācija –  Izglītojošo spēļu un metožu asociācija.
Šī gada nozares pasākumā “HR nedēļa Latvijā” Izglītojoši spēļu un metožu asociācija piedalījās ar stendu, kur konferences apmeklētājus iepazīstināja ar dažādiem spēlošanas rīkiem, kā arī neilgi pēc tam prezentēja spēles un to izmantošanu darba procesā, personāla atlasē un komandas veidošanā Latvijas Personāla vadīšanas asociācijas biedriem.

Svarīgi pieminēt, ka augsti novērtējam šis metodes pievienoto vērtību uzņēmumam, un uzklausot mūsu klientu aktualitātes, radījām kāršu komplektu organizācijām “66 atklāsmes ceļā uz miljonu” , ko var izmantot mazākās un lielākās grupās un komandās, lai palīdzētu stiprināt iekšējo komunikāciju, saliedētu komandu un pilnveidotu sadarbību.

 

Attālināts darbs

Darbs no mājām, darbs, kas tiek veikts attālināti kļūst arvien aktuālāks temats darba tirgū, tomēr daudziem darba devējiem trūkst regulējuma, uz ko atsaukties, lai varētu piemērot nosacījumus, kas atbilstu attālināta darba veidam. Jāatzīst, ka šis jaunais darba laika veids ir tik populārs, ka jau aktīvi notiek darbība, lai veiktu izmaiņas normatīvajos aktos. Tiek izstrādāti Darba likuma grozījumi, ir sagatavots likumprojekts par Darba likuma 76.panta papildinājumiem, kas definē attālināta darba laiku likuma izpratnē, kā arī to, kas netiek skaitīts kā attālināts darbs, piemēram, darba, kas tā būtības dēļ ir saistīts ar regulāru pārvietošanos.

Paredzam, ka izmaiņas noteikti iedrošinās darba devējus vairāk izmantot nākotnē vairāk izmantot priekšrocības, ko sniedz attālināta darba veikšana.

 

Atlase bez licences

Vien nedēļu atpakaļ spēkā stājas Bezdarbnieku un darba meklētāju likuma grozījumi, ko jau šī gada novembrī apstiprināja Saeimā. Lai gan darba devējus tiešā veidā tas neietekmē, tomēr, ja izmantojat atlases pakalpojumus darbinieku piesaistei Latvijā, tad līdz šim būtu bijis svarīgi pārliecināties, ka sadarbības partnerim ir attiecīga licence, lai veiktu šo darbību. Licence nozīmēja to, ka pakalpojumu sniedzēji sadarbībā ar NVA ir izstrādājuši sadarbības dokumentāciju ar visām iesaistītajām pusēm, kas nodrošina, pirmkārt, darba meklētāju tiesību ievērošanu, un arī to, ka darba devēji uzņemas atbildību piedāvāt godīgus nodarbinātības nosacījumus.

Tā kā citi regulējumi laika gaitā ir mainījušies, kā arī ir jauni regulējumi, un darba meklētāji ir vairāk informēti par tiesībām, tad šī likuma 17.pants ir papildināts ar tekstu, ka pakalpojumu sniegšana darba devējiem potenciālo darbinieku atlasei darbam Latvijā ir izņēmums, kam nav nepieciešama licence.