Amata nosaukums nepadara par līderi | EXPgroup
16227
post-template-default,single,single-post,postid-16227,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-10.1.1,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive
 

Amata nosaukums nepadara par līderi

expgroup_līderība

Amata nosaukums nepadara par līderi

Pēdējā gada laikā bieži sarunās diskutēts par vadītāju un līderi, sakot, ka līderis ir tas, kas biznesam nepieciešams.

 

Kas padara vadītāju par līderi?

Daudzi cilvēki joprojām uzskata, ka pietiek ar amata nosaukumu – stilīgiem burtiem kā VP (Vice President), CEO (Chief Executive Officer) vai COO (Chief Operating Officer).

Līderībai nav nekādas saistības ar amata nosaukumu. Vienīgais, kam ir nozīme, ir attieksmei un rīcībai.

Līderība ir par to, kā tu sadarbojies ar citiem, kā tu motivē cilvēkus strādāt kopīga mērķa labā.

Kā tu praktiski vari pārliecināties, ka rīkojies kā līderis? Tas, kā tu izturies pret citiem cilvēkiem, parāda to, kas tu īstenībā esi.

 

1. Tu novērtē katru cilvēku un katras attiecības

Jā, arī sētnieks pie tavas mājas, kurš rūpējas par tīrību, ir cieņpilnas attieksmes vērts. Tu pildi cilvēkiem dotos solījumus. Ja teici, ka uzklausīsi rūpnīcas strādnieku vai mārketinga asistentu laikā, kad par to vienojāties, tad tu tieši tā arī rīkojies. Ja nevarēsi izpildīt savu solījumu, sazinies ar darbinieku un vienojies par citu laiku.

 

2. Tu vispirms domā un rūpējies par komandas vajadzībām

Liels projekts un daudz sagatavošanās darbu? Tava komanda strādā garas stundas, lai izpildītu uzdevumu. Tu zini komandas vajadzības un, ja tā ir karsta vasaras diena, aizved visus nopeldēties, atved gardas vakariņas, pēcpusdienas saldējumu vai arī uzņemies kādu no darbiem, lai izpilde ritētu raitāk.

 

3. Tu palīdzi savai komandai augt

Ne tik daudz skaitliski, kā rūpējoties par nepieciešamajām apmācībām. Tu radi vidi, kurā katrs komandas dalībnieks var pilnībā īstenot savu potenciālu. Tu iedrošini un finansiāli atbalsti pastāvīgu mācīšanos. Tu dod katram dalībniekam iespēju pamēģināt jaunus, atbildīgākus uzdevumus.

 

4. Dalies ar panākumiem

Tu esi sasniedzis mērķi, un arī apzinies, ka to neizdarījis viens pats. Tava komanda strādāja kopā ar tevi. Esi pateicīgs katram par sniegumu. Publiski! Liec katram dalībniekam mirdzēt un izbaudīt uzvaras laurus.

 

5. Atbildības plecs

Ja tu vai tava komanda nesasniedz plānoto, vai projekts virzība neizdevās tāda, kā sākotnēji vēlējāties, atstāj pārmetumus pie sevis. Esi savas komandas atbalsts. Ja vēlies izrunāt neizdošanās cēloņus, dari to privāti ar katru dalībnieku.

 

6. Nekad nesaki “tas nav mans pienākums”

Šāda pieeja izraisa aroganci un slinkumu. Piedalies un atbalsti to, kam jābūt izdarītam pat tad, ja tas nav tavas atbildības jomā. Ielej kafijas automātā ūdeni, ja tā tur trūkst, vai iztīri drazu trauku. Izmet uz grīdas nokritušu saburzītu papīru. Izdari to, kas jāizdara arī tad, ja neviens neskatās.

 

7. Esi stingrs savā raksturā

Līderība nav par prasmēm, bet vairāk par vērtībām un to izdzīvošanu. Tu nevēlēsies būt TAS līderis- negodīgs, neētisks, okšķeris un baumotājs. Komanda nevēlas sekot tādam cilvēkam, kuram nevar uzticēties. Radīt uzticēšanos prasa ilgu laiku, to grūti izveidot un viegli pazaudēt.

Ir tāds teiciens: Tavs amata nosaukums piešķir tev tiesības, bet tavas darbības rada uzticēšanos. Tev var būt amata nosaukums uz tava kabineta durvīm un varbūt tu nekad neesi nevienu vadījis.

Tas, kā tu izturies pret citiem cilvēkiem, parāda to, kas tu īstenībā esi.

 

Raksta iedvesmas avots Chris Hogan, 2016