Darbaspēka trūkums - mīts vai patiesība? | EXPgroup
16120
post-template-default,single,single-post,postid-16120,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-10.1.1,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive
 

Darbaspēka trūkums – mīts vai patiesība?

Darbaspēka trūkums – mīts vai patiesība?

Pēdējā laikā diezgan daudz tiek publicēta informācija par to, ka darba tirgus uzkarst, šobrīd darba devēji piedzīvo darbaspēka trūkumu. kā arī to, ka darba tirgus piedzīvo krīzi.

Šobrīd bezdarbs ir salīdzinoši zems, bet tā tam vajadzētu būt, līdz ar to, to nav iespējams nosaukt par problēmu. Ja tā nav problēma, tad iespējams tas ir attieksmes jautājums. Kādu laiku atpakaļ daļa darba devēji pieredzēja apstākļus, kad ievieto sludinājumu dažādos portālos un vietnēs un tikai gaida, kad kandidāti iesūtīs pieteikumus uz vakanto vietu uzņēmumā. Protams, progresīvi darba devēji, kas izvirzījuši darba ņēmēju pieredzi uzņēmumā kā prioritāti un stūrakmeni panākumu gūšanā to pieredz vēl arvien. Uzņēmumi, kas veiksmīgi piesaista darbiniekus, strādā pie tā, lai tiem būtu pozitīvs uzņēmuma tēls un nevainojama reputācija, kā arī prasmīgi komunicē par uzņēmuma mērķiem, iekšējo vidi. Uzņēmums spēj radīt saikni starp prasībām un piedāvājumu. Bet kāpēc citi uzņēmumu vadītāji pauž viedokli, ka atrast darbinieku nu jau kļuvusi par “neiespējamo misiju”?

Ja esam pavisam atklāti, tad Latvijā nav Silikona ielejas, kur pieprasījums pēc vēl neeksistējošiem amatiem rodas ik dienu, kas nozīmē, ka visdrīzāk vakantajam amatam ir pieejami piemēroti kandidāti vietējā vai Baltijas līmenī. Tāpēc varētu virzīt ideju, ka šobrīd vien pastāv veselīga konkurence par kandidātu piesaisti. Par to, vai uzņēmumu un personāla vadītājiem ir atbilstošas prasmes, lai to darītu, ir aktuālais jautājums.

Vēlamies pievienoties un dalīties ar atklātu viedokli par komunikāciju atlases procesa. Viedokli pauž konsultante Anita Gaile sociālajā portālā Facebook. Ieraksts portālā akcentē faktu, ka darba devēji sludinājuma tekstā norāda, ka sazināsies ar kandidātiem, kuri tiks izvirzīti uz 2.atlases kārtu jeb tiks tālāk par cv šķirošanu. Vai tomēr visi kandidāti nav pelnījuši kaut nedaudz laika no potenciālā darba devēja, lai kaut vai nosūtītu e-pastu ar pateicību par iesūtīto pieteikumu?  Augstākminētajā Facebook ierakstā izmantotajā piemērā cilvēkam, kurš izsūtījis 15 pieteikumus, tikai 3 darba devēji veltījuši laiku, lai sazinātos ar kandidātu. Ko tas liecina par darba devējiem? Vai ar šādu komunikāciju vispār ir iespējams kādu piesaistīt? Jāpiekrīt raksta autorei, ka tāda rīcība labākajā gadījumā būtu pieļaujama 2008.gadā, bet laiki mainās. Vai mainās darba devēji?

Šobrīd Latvijā daudzi risinājumi darba devējiem, lai uzlabotu darba ņēmēja pieredzi. Ja darba devēji nejūtas pārliecināti savās zināšanās, par gudru personāla vadību, kas sevī ietver stratēģisku nevis operatīvu pieeju, izveidot motivējošu atalgojumu, iesaistīt darbiniekus, noteikt mērāmus personāla radītājus, kā arī tos analizēt, tad šobrīd pieejami mūsdienīgi tehnoloģiju rīki, kas ir intuitīvi un ļauj šīs sistēmas ikdienā lietot cilvēkiem bez iepriekšējas var ar nelielu iepriekšējo pieredzi.

Ja viena no problēmām atlases procesā ir kandidātu pieteikumu šķirošana e-pastā, Excel failu uzturēšana, lai ievadītu kandidātu informāciju, grūtības vadīt procesa gaitu, tad ierosinām izmēģināt atlases rīku. Latviešu valodā pieejami divi risinājumi. Pirmais no tiem ir staffin – Latvijā radīts atlases rīks.  Tas ir intuitīvs atlases mākoņrisinājums, kuru izmantojot, iespējams viegli vadīt pilnu atlases procesu, ietaupot līdz pat 50% no iepriekš veltītā laika atlasei. Staffin ir iestrādāta automatizēta e-pasta komunikācija, kas ļauj ar vienu klikšķi nosūtīt uzaicinājumu uz interviju vai “paldies par pieteikumu” e-pastu. Sistēmā pieejams kalendārs, kur plānot intervijas, citus atlases uzdevumus. Atlases procesam noslēdzoties iespējams mērīt izpildes rādītājus, kā arī glabāt informāciju atbilstoši GDPR. Izklausās vienkārši? Tā tas arī ir!

Otrs rīks, kas ir pieejams – Visma Easycruit.  Jā, Easyscruit ir radījusi tāpat Visma, kas piedāvā sistēmu Horizon. Šis rīks, tāpat kā staffin, piedāvā izveidot sludinājumu šablonus un publicēt cv.lv portālā, ievietot sludinājumu saites mājaslapā, Facebook un Linkedin profilos. Laikam lielākā atšķirība starp šiem rīkiem ir tā – kas tos radījis – biznesa IT uzņēmums vai personāla eksperti, kuri izprot atlase procesu, jo tā ir viņu ikdiena.

Jau uzsākot darba attiecības ir risinājumi darba laika uzskaitei kā arī iesaistei. Viens no visvairāk atzinību ieguvušajiem rīkiem ir CakeHR. Tas ir Latvijas uzņēmējdarbības veiksmes stāsts, jo šo rīku šobrīd lieto pasaulē zināmi uzņēmumi. Galvenā vajadzība, ko šī sistēma risina ir atvieglot personāla departamenta darbu, viegli uzskaitot, plānojot darba laiku un prombūtnes, ā arī iespējams ievadīt izdevumus avansa norēķinam. Sistēma pieejama stacionāri uz datoriem, kā arī mobilā aplikācijā.

Darbinieku iesaistei Latvijā vien ir radīti vairāk risinājumi. Tie ir atšķirīgi tāpēc varat izvēlēties, kurš koncepts Jums šķiet piemērotāks. ENME ir rīks, lai regulāri noskaidrot darbinieku viedokli par aktuāliem jautājumiem. Sistēma sevi ietver jau sagatavotus jautājumu šablonus par dažādiem nodarbinātības tematiem.

Benefits Latvija uzņēmumiem piedāvā darbinieku lojalitātes programmu, kur darbiniek vienuviet var apskatīt informāciju par veselības apdrošināšanu, atlaidēm dažādiem sadarbības partneru piedāvājumiem, kā arī krāt punktus un iegūt balvas par sasniegumiem darba vietā.

Motivio  ir HR tehnoloģiju uzņēmums, kas piedāvā divi motivācijas moduļus – Motivio Culture, kas arī ir saistīts ar darbinieku lojalitāti, bet arī iesaista darbiniekus spēlēs un ļauj izteikt atzinību kolēģiem, kā arī aptaujas. Varētu teikt, ka Motivio apvieno ENME un Benefits vienā platformā. Papildus ir vēl pieejams Motivio Meals modulis – pilnīgs jaunums Latvijas darba tirgū, tomēr gadiem populārs darbinieku labums citās valstīs. Vēlaties būt atšķirīgi un piesaistīt jaunus darbiniekus ar kaut ko īpašu – apmaksātas pusdienas noteikti ir intriģējošs piedāvājums.

Noslēgumā vēlamies aicināt darba devējus būt atvērtiem jaunām idejām un metodēm darbinieku atlasīšanā. Darba attiecības ir starp divām pusēm – darba ņēmēju un darba devēju. Nosacījumi nevar būt vienpusēji, piedāvājumam ir jābūt abpusēji labvēlīgam. Esam dzirdējuši frāzes, ka prasības strādniekiem rūpnīcās ir nākt no labas ģimenes, ar labām manierēm, vidējo izglītību, priekšzīmīgam darbiniekam ar iepriekšējo darba pieredzi, zināt vairākas valodas, nebūt studentam, jo tie paši nezina, ko vēlās, kā arī nevēlas kandidātus, kuri tuvas pensijas vecumam, jo tie vairs nav tik darbspējīgi Darba devējiem sev būtu jāuzdod jautājums – vai tiešām visas šīs prasības ir kategoriski būtiskas, lai veiktu šo darbu?

Ja darba devēji būtu pilnīgi atklāti pret sevi, tad iespējams daudzus amatus varētu veikt studenti, pensionāri, cilvēki bez augstskolas diploma. Tāpat būtu iespējams vairākos amatos noteikt nepilnu darba laiku, elastīgi nodarbināt cilvēkus tajās maiņās, kurā tie vēlās strādāt. Iespējams amatu, kur nav nepieciešama ārēja komunikācija, var veikt ārzemju students, kuram ir atļauja arī strādāt?

Ja vēl veicat atlasi pēc ierastā “šablona” – ievietot sludinājumu internetā, gaidīt ideālo kandidātu, aktīvi neiesaistīties komunikācijā, tad atmetiet to pēc iespējas ātrāk. Iesakām konstruktīvi novērtēt uzņēmumu kā darba devēju, un vai šī ziņa darba tirgū ir atbilstoša. Vai varat izvēlēties atlases partneri, kam šis prasmes ir ikdiena, kā atlases ekspertiem uzņēmumam SIA EXPgroup, kas prasmīgi piemeklē atbilstošus profesionāļus dažādu nozaru uzņēmumiem, tajā skaitā būvniecības, farmācijas, ražošanas, nekustamo īpašumu, viesnīcu, vairumtirdzniecības, inženiertehnoloģiju nozarēs. Sazinies un saņem piedāvājumu!