Kas ir offboarding? | EXPgroup
16104
post-template-default,single,single-post,postid-16104,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-10.1.1,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive
 

Kas ir offboarding?

kas ir offboarding

Kas ir offboarding?

Jau plaši pazīstams ir termins onboarding, kas personālvadība nozīmē jaunā darbinieka ievadīšanas un ievadapmācības procesu. Noslēdzot nodarbinātības ciklu, paredzētie pasākumi, kurus būtu jāveic, lai labvēlīgi izbeigtu darba attiecības, dēvē par darbinieka izvadīšanu jeb offboarding, tomēr mēs ieteiktu to saukt par darbinieka izeju no uzņēmuma, lai būtu labskanīgāk.

Sveicot jauno darbinieku uzņēmumā, tiek dāvāti baloni un pat gatavotas grandiozas ballītes ar mērķi radīt labvēlīgu augsni ilglaicīgai sadarbībai. Protams, pirmajam iespaidam ir liela nozīme, bet kā ar pēdējo jeb noslēguma iespaidu?

Ja darba attiecību izbeigšana nav bijusi patīkama, tad bijušie darbinieki labprāt izmanto sociālos medijus, lai publicētu neglaimojošas ziņas par darba devēju. Portālā www.sudzibas.lv ir pieejami simtiem ierakstu par neveiksmīgām pieredzēm nodarbinātībā, kā arī izveidots tops ar daba devējiem, kuri saņēmuši visvairāk nelabvēlīgu atsauksmju. Pēc 2017.gadā veiktas CV Market aptaujas datiem, 32% darba meklētāju izpēta informāciju sociālajos tīklos par potenciālo darba devēju.

Ar to vēlamies uzvērt, ka darba attiecību izbeigšanas process ir tikpat svarīgs kā darba attiecību nodibināšana, un uzņēmumi, kuri nevērīgi vai nolaidīgi izturas pret šo integrālo procesu, var izjust negatīvas sekas to praktizējot. Esam apkopojuši ieteikumus, lai darba attiecību izbeigšanu padarītu pozitīvāko.

  1. PADARIET ATVADĪŠANOS POZITĪVU.

Zaudēt talantīgu darbinieku nav viegli, tomēr personāla speciālistiem un vadītājiem jāpadara šī pieredze pozitīva, cieņpilna visām iesaistītajām pusēm. Uzņēmumi, kas nesaglabā draudzīgas attiecības ar darbiniekiem, kuri izvēlas pamest uzņēmumu, riskē ar negatīvām sekām darba devēja tēlam  un reputācijai, tāpēc atvadīšanās no darbinieka ar smaidu sejā, ir pirmais solis veiksmīgam darbinieka offboarding.

Lai veiksmīgāk novadītu darbinieka offboarding, ieteicams sagatavot komunikācijas un darbību plānu, lai visas saistībās būtu nokārtotas, darba attiecību dokumentācija sagatavota, kā arī atvaļinājuma dienas, bonusi ir aprēķināti un gatavi izmaksai ar galējo aprēķinu.

  1. AR PARASTU IZEJAS INTERVIJU NEPIETIKS

Mērķtiecīgs personāla speciālists neaprobežosies ar vispārīgu izejas interviju, bet izmantos iespēju iegūt atgriezenisko saiti par uzņēmuma iekšējo vidi esošajiem un nākošajiem darbiniekiem, kā arī izmantos iespēju uzzināt, kā iespējams uzlabot amatu, tā  profilu. Darbinieka offboarding vajadzētu vērtēt kā iespēju attīstīt un uzlabot uzņēmumu. Tas nozīme ļaut aizejošajiem darbiniekiem ļaut dalīties ar pozitīvo un negatīvo darba pieredzi.

Katru izejas interviju būtu jāgatavo atbilstoši ieņemamajam amatam. Informācijas apkopšanai var izmantot rakstisku vai elektronisku aptauju. Uzziniet vairāk informāciju par aiziešanu, jautājot pa lēmuma pieņemšanu, vispārīgi par to, kas izdevās vai neizdevās darba pienākumu izpildē, kā vērtē vadības stilu, darba vidi un uzņēmumu. Caur šiem jautājumiem iespēja iegūt informāciju par pozitīvām un negatīvām tendencēm.

 

  1. PADARIET AIZEJOŠOS DARBINIEKUS PAR ZĪMOLA NESĒJIEM

Potenciālie darba ņēmēji izmanto sociālajos medijos, lai iegūtu informāciju par interesējošo uzņēmumu. Pēc aptaujas datiem, 17 procenti respondentu izmanto profesionālo un privāto paziņu loku, lai iegūtu papildus informāciju tieši no cilvēka, kurš strādā, ir bijis nodarbināts konkrētajā uzņēmumā. Darba devējiem tas ir jāņem vērā, un tāpēc ir tik būtiski, ka uzņēmumam ir labi nostrādāta darbinieka offboarding procedūra. Šajā gadījumā bijušie darbinieki vēl gadiem dziedās slavas dziesmas uzņēmumam.

  1. IZMANTOJIET BIJUŠO DARBINIEKU VIEDOKĻUS, VEIDOJOT REKOMENDĀCIJU PROGRAMMU

Lielisks ieguvums no veiksmīga offboarding procesa ir iespēja stiprināt uzņēmuma rekomendāciju programmu. Tā ir plaši pazīstama pieeja ārzemju uzņēmumos, kā arī lielos un starptautiskos uzņēmumos, kas vēlas piesaistīt labākos talantus darba tirgū. Lēnām šī tendence ienāk arī vietējā tirgū, darba devēji dalās ar darbinieku stāstiem un pieredzi, iedvesmojot potenciālos darba ņēmējus komandai.

2015.gadā uzņēmums Jobvite veica aptauju personāla speciālistu un vadītāju lokā, kur tika secināts, ka 78% respondentu uzskata, ka bijušie darbinieki, kuri iesaka labākos un piemērotākos kandidātus vakantajiem amatiem.

Ja vēl neesat ieviesuši darbinieku offboarding procesu, noteikti to pamēģiniet, jo uzņēmuma ieguvumi var tikt mērīti vēl daudzus gadus pēc darba attiecību izbeigšanas.