Kad uzņēmumam nepieciešams personāla departaments? | EXPgroup
Uzsākot uzņēmējdarbību, daudzos gadījumos organizācijas vadītāji pilda vairākas funkcijas, tajā skaitā personāla vadību. Jāņem vērā, ka izmantojot šādu pieeju, vadītāji daudzkārt, paši to neapzinoties, nodara pāri uzņēmuma darbībai, kā arī darbiniekiem.
personāla vadība, personāla atlases kompānija, personāla procesi, nodarbinātība, darbinieki, uzņēmējdarbība, tehnoloģijas personālvadībā, cakehr , upmacthed
15955
post-template-default,single,single-post,postid-15955,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-10.1.1,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive
 

Kad uzņēmumam nepieciešams personāla departaments?

kad uzņēmumam nepieciešams personāla departaments

Kad uzņēmumam nepieciešams personāla departaments?

 

Uzsākot uzņēmējdarbību, daudzos gadījumos organizācijas vadītāji pilda vairākas funkcijas, tajā skaitā personāla vadību. Jāņem vērā, ka izmantojot šādu pieeju, vadītāji daudzkārt, paši to neapzinoties, nodara pāri uzņēmuma darbībai, kā arī darbiniekiem.

Mazu un vidēju uzņēmumu vadītāji paši komentē, ka  ir saskārušies ar situācijām, kad biznesa fokuss ir augt un attīstīties, paplašināt procesus, tomēr personāla atlase, dokumentācija un motivācijas sistēmas realizācija, kas ir saistīti ar biznesa attīstību, arī pieaug vairumā un palēlina attīstības procesus, ja netiek atvēlēti atbilstoši resursi.

Darbinieki ir tie, kas veido uzņēmumam pievienoto vērtību. Ja tiek radīts unikāls produkts, tad ātri vien uzrodas konkurenti ar analogām versijām, tomēr pārdošana un klientu apkalpošana ir patiesā biznesa komponente, kas diferencē uzņēmumus.

Saistīts ieraksts: Lieliska vīzija bez cilvēkiem, kas to var realizēt, ir nenozīmīga

Ja uzņēmuma darbinieku skaits pieaug tā, ka uzņēmuma vadītājs vairs nevar izsekot, tad pastāv risks, ka personāla pārvaldība kļūs neefektīva un komplicēta. Svarīgas nianses var tikt palaistas garām, kas var novest pie biznesa un finanšu zaudējumiem.

Šobrīd aktuālākais visās nozarēs ir tehnoloģiju integrēšana ikdienas darbībās. Arī personāla vadība ir pieejami risinājumi. Latvijā radīta personālvadības programmatūra (HR Management Software) Cake HR . Tas ir online risinājums, kas palīdz vadīt personālu daudz efektīvāk un produktīvāk. Galvenās funkcijas, ko pilda programmatūra ir darbinieku pārraudzība, darbinieku novērtēšana, mērķu uzstādīšana un izpildes kontrole, kā arī jauno darbinieku ievadīšana. Šobrīd šis personālvadības rīks jau ir viens no pieprasītākajiem pasaulē.

Vēl viens risinājums, kas arī radīts tepat Latvijā ir UpMatched.  Upmatched piedāvā darba devējiem veikt kandidātu automatizētu atlasi pēc noteiktajiem kritērijiem, kā arī, izmantojot chatbot vārdā Sandy, novadīt darba interviju, palīdzot uzņēmumiem automatizēt 1/3 no atlases procesa. Uzņēmuma UpMatched mājaslapa iespējams iepazīties arī ar Swedbank Latvija  pieredzi, kur priekš Swedbank chatbot Sandy veica 180 intervijas 3 nedēļu laikā.

Uzņēmumu vadītājiem jāsaprot, ka aizstāt visas personāla departamenta funkcijas ar aplikācijām nav iespējams. Lai gan šie risinājumi ikdienā ir pat ļoti noderīgi palīdzot ar tādām funkcijām kā darbinieku atlase un pat atalgojums, tomēr tie neaizstāj cilvēkresursus.

Organizācijas, kuras novērtē darbinieku nozīmi uzņēmuma rezultātu sasniegšanā, apzinās, ka personāla departaments ir nepieciešamība, nevis “ir labi, ja tāds ir”. Esošajā situācijā mainās personāla departamenta loma no administratīvas uz stratēģisku. Uzņēmumiem tiek dota iespēja izmantot informāciju, ko sniedz tehnoloģijas, lai izlemtu, kādus darbinieku un uzņēmuma aspektus varētu uzlabot.

Tādas funkcijas kā iekšējā uzņēmuma kultūras ieviešana, pozitīva darbinieka pieredze, kā arī visatbilstošākā kandidāta atlase nevar tikt pilnīgā uzticēta tehnoloģijām. Šiem un citiem personāla vadības jautājumiem jauno uzņēmumu vadība pievēršas pastarpināti un reaktīvi. Kad rodas problēmsituācija, tad vadītājs uzņemas realizēt personāla vadītāja lomu.

Ja personāla jautājumiem pieslēdzas neregulāri un reaktīvi, tad  veidojas neatbilstības  personāla dokumentācijā un procedūrās. Personāla vadība nav tikai administratīva uzņēmuma funkcija, šim procesam ir svarīga loma uzņēmuma darbībā. Personāla vadība ir viena no uzņēmuma mērķu sasniegšanas atbalsta funkcijām, nodrošinot pareizu politiku un programmas, lai piesaistītu, saglabātu, iesaistītu un motivētu darbiniekus, izveidotu augsti efektīvu organizāciju.

Galvenā doma ir tāda, ka biznesa vadītājiem jānovērtē, vai personāla procesi tiek vadīti proaktīvi vai reaktīvi. Lai iegūtu šo informāciju jāanalizē problēmsituācijas, to risinājumi vai personāla politikas – politikas izmaiņas tika veidotas, ņemot vērā darba izpildes vadību, darbinieku atalgojumu un papildus labumus, darbinieku attiecības, vai izmaiņas ir bijušas kā reakcija un konkrētiem notikumiem?

Ja uzņēmuma vadītāji uzsāk risināt personāla jautājumus tikai tad, kad parādās konkrētas problēmsituācijas, tad esošā situācija personāla vadības jautājumos nepalīdzēs uzlabot uzņēmuma investīciju atdevei (return on invstment jeb ROI) vai veidot ilgtspējīgu organizāciju.

Personālvadības jautājumus uzņēmumu vadītājiem būtu jāuztic profesionāļiem, kuri nepieciešamās zināšanas un pieredze, kas ir neatsverami, lai vadītu šos procesus kvalitatīvi. Tieši šī iemesla dēļ nav vēlams, ka uzņēmumu vadītāji risina jautājumus, par kuru risinājumiem tiem nav nepieciešamo kompetenču, jo tas var tikai nodarīt zaudējumus biznesam.

Ja uzņēmuma vadītāji uzskata, ka personāla jautājumi un to risināšana ir biznesa aspekti, kur var neinvestēt vai samazināt ar personāla vadību saistītas izmaksas, būtu svarīgi no sākuma apzināties potenciālos juridiskos riskus, kas saistīti ar darbinieku pieņemšanu veikt kādu amatu, darbinieku paaugstināšanu, pazemināšanu amatā, darbinieku skaita samazināšanu vai pat atalgojuma jautājumiem. Visus šos personāla vadības jautājumus regulē normatīvie akti, kuru nepareiza interpretēšana un realizācija var izmaksāt uzņēmumam lielas naudas summas tiesas izdevumos.

Ja esat uzņēmuma vadītājs, kurš vēlas vadīt ar personālu saistītus jautājumus pēc labākas prakses, bet nezināt ar ko sākt, tad viens no risinājumiem ir piesaistīt personāla vadības konsultantus, kas var palīdzēt realizēt konkrētus projektus – novērtēt esošo situāciju personāla vadības vai funkciju auditos, izstrādāt personāla stratēģiju, izveidot stratēģijas ieviešanas plānu, izveidot atalgojuma un motivācijas sistēmas vai atlasīt visatbilstošākus darbiniekus.

Latvijā šādus pakalpojumus piedāvājam mēs – uzņēmums SIA EXPgroup, nodrošinot klientus ar pilna cikla personalizētiem personāla vadības pakalpojumiem jau kopš 2010.gada.

Piesakies konsultācijai un saņem atbilstošāko risinājumu!

 

 

 

Personāla atlase, atlase, darbinieku atlase, vakances, personāla vadība, darba piedāvājumi